Cztery podstawowe kolory stosowane w procesie drukowania. Żądany odcień bądź kolor uzyskuje się poprzez nakładanie farb podstawowych z zachowaniem odpowiednich proporcji:

C -cyan M -magenta Y -yellow K -black

Całkowicie zadrukowana powierzchnia papieru. np. Apla czarna – całkowicie zadrukowana powierzchnia papieru w kolorze Czarnym

Wykonywanie trwałych wgnieceń w grubszych papierach, kartonach, w celu ułatwienia ich zginania wzdłuż zamierzonej linii. Stosuje się przeważnie od gramatury 200g wzwyż. Dzięki temu unikniemy pękania papieru podczas składania.

Liczba plamek przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określania roździelczości. Do druku offsetowego pliki, obrazy powinny mieć roździelczość 300dpi

Złamywanie arkusza papieru po zadrukowaniu w celu otrzymania żądanego formatu.

Masa jednego metra kwadratowego wytworu papierniczego (bibułki, papieru, kartonu, tektury) wyrażona w gramach [g/m2].

Oklejanie cienkim papierem np. kartonu, tektury itp. w celach dekoracyjnych lub technologicznych. Np. Segregatory, Clipboardy,

Lakierowanie UV jest jednym ze sposobów uszlachetniania druku. Jest to rodzaj lakieru który zabezpiecza oraz nadaje pracy połysk. Możliwy do nałożenia na całym arkuszu jak i na wybranych elementach (wybiórczy, konieczne jest zrobienie kliszy).

Liniatura rastra.  Parametr mówiący ile rzędów kropek (lub linii) ułożonych równolegle względem siebie przypada na jednostkę długości. Liniaturę wyraża się w liniach na cal.

Im wyższa liniatura, tym drobniejsze kropki rastra, a więc tym więcej szczegółów może zawierać drukowany obraz.

Skala kolorów, których nie da się uzyskać z kolorystyki CMYK.

Mechaniczne wykonywanie szeregu nacięć wzdłuż zamierzonej linii prostej, w celu łatwego oddzielenia określonej części od całości.

Cyfrowy wydruk próbny, odzwierciedlający w około 95% wydruk na maszynie offsetowej.

To część arkusza, która w czasie dalszej obróbki zostaje odcięta. Jeżeli w projekcie graficznym jest tło, zdjęcie sięgające do krawędzi, należy je powiększyć o 3 mm, aby po obcięciu została idealnie równa krawędź.

Przykład: Projektując ulotkę A5 (210×148 mm) tło należy wykonać w wymiarze 216x154mm.

Wykrawanie części arkuszy papieru, kartonu i tektury przy użyciu wykrojnika. Np. teczki, zawieszki.